Vilket apotek har mitt läkemedel just nu?

Celebra 100 mg Kapsel, hård

Förpackning: Blister, 30 kapslar (Al)

Tillverkare: Viatris Healthcare Limited · Läs mer på FASS →

🟡 Begränsad tillgänglighet — 25 apotek, och en bristvara enligt Läkemedelsverket

Kontrollerat: 2026-08-17 02:10

Bevaka det här läkemedlet
Apotek (i postnummerordning)Status
Apotek Hjärtat Fruängen Centrum — Fruängsgången 5, 129 52 Hägersten I lager
Apotek Hjärtat ICA Supermarket Älta — Magnoliavägen 17, 138 30 Älta I lager
Kronans Apotek Sigtuna — Stora gatan 56, 193 30 Sigtuna I lager
Apoteket Mobilia — Mobilia Shoppingcenter, Per Albin Hanssons väg 40, 214 32 Malmö Få kvar
Apotek Hjärtat Mårtenstorget 12, Lund — Mårtenstorget 12, 223 51 Lund I lager
Kronans Apotek Hörby — Storgatan 17 A, 242 21 Hörby Få kvar
Apotek Hjärtat ICA Maxi Råå Helsingborg — Landskronavägen 33, 252 32 Helsingborg I lager
Apotek Hjärtat ICA Kvantum Landskrona — Östervångsplan 10, 261 44 Landskrona I lager
Apotek Hjärtat Tydingegatan 1, Broby — Tydingegatan 1, 280 60 Broby I lager
Apoteket Dufwan — Västra Järnvägsgatan 22, 283 31 Osby Få kvar
Visa alla 25
Apotek Hjärtat ICA Maxi Kristianstad — Sjöcronas gata 7, 291 53 Kristianstad I lager
Apoteket Storgatan Olofström — Östra Storgatan 34, 293 34 Olofström Få kvar
Apoteket Vita Fläcken — Gymnasiegatan 2, 442 34 Kungälv Få kvar
Kronans Apotek Torp Köpcentrum — Torp Köpcentrum, 451 76 Uddevalla I lager
Kronans Apotek Tanumshede — Affärsvägen 12, 457 30 Tanumshede Få kvar
Kronans Apotek Borås Enedalsgatan — Enedalsgatan 10, 504 52 Borås Få kvar
Kronans Apotek Virserum — Storgatan 22, 570 80 Virserum Få kvar
Apotek Hjärtat Oskarshamns Sjukhus, Oskarshamn — Oskarshamns sjukhus, 572 28 Oskarshamn I lager
Apoteket Lejonet — Stora Torget 3, 572 31 Oskarshamn I lager
Kronans Apotek Kisa — Stora Torget 2, 590 37 Kisa I lager
Apoteket Kungsgatan Uppsala — Kungsgatan 95, 753 18 Uppsala Få kvar
Apotek Hjärtat Norrtälje Sjukhus — Norrtälje Sjukhus entréhall, Lasarettsgatan 6, 761 29 Norrtälje I lager
Apotek Hjärtat Norrteljeporten, Norrtälje — August Strindbergs gata 9, 761 46 Norrtälje I lager
Kronans Apotek Malung — Lisagatan 37, 782 31 Malung I lager
Kronans Apotek Gällivare Malmheden — Metallvägen 1, 982 38 Gällivare Få kvar

Nationell bristsituation (Läkemedelsverket)

Läkemedelsverket har registrerat en nationell bristsituation för Celebra 100 mg Kapsel, hård, sedan 2026-05-11 (prognos: tillbaka omkring 2026-11-30). Men just nu finns det ändå hos 25 apotek — se listan ovan.

Det här är Läkemedelsverkets egen nationella registrering och prognos — inte samma sak som "Historik" nedan, som visar vad vi faktiskt sett i lager hos apotek.

Andra styrkor/förpackningar

Så funkar bevakningen

🔔 Bevaka med din e-postadress  →  📬 Få e-post så fort läkemedlet finns i lager igen  →  ⏳ Bevakningen gäller i 90 dagar och kan förlängas med ett klick.

Vanliga frågor

Vilket apotek har Celebra 100 mg Kapsel, hård just nu?
Just nu finns Celebra 100 mg Kapsel, hård hos Kronans Apotek Tanumshede, Kronans Apotek Sigtuna, Apotek Hjärtat ICA Maxi Råå Helsingborg med flera — totalt 25 apotek. Se hela listan ovan för alla apotek och adresser.
Hur vet jag om Celebra 100 mg Kapsel, hård finns på mitt apotek?
Bevaka Celebra 100 mg Kapsel, hård med din e-postadress, så kontrollerar vi automatiskt lagerstatusen hos Sveriges apotek åt dig och skickar ett e-postmeddelande så fort det finns i lager igen — du behöver inte kolla manuellt själv.
Hur ofta uppdateras lagerstatusen för Celebra 100 mg Kapsel, hård?
Vi kontrollerar bevakade läkemedel regelbundet mot Fass.se. Ovanpå det görs en färsk koll när den här sidan besöks, om lagerstatusen hunnit bli några timmar gammal. Tidpunkten för den senaste kontrollen står alltid utskriven ovanför apotekslistan.
Vad gör jag om Celebra 100 mg Kapsel, hård är slut?
Klicka på "Bevaka det här läkemedlet" ovan så får du ett e-postmeddelande så fort Celebra 100 mg Kapsel, hård finns i lager igen på något apotek i Sverige.
Är Celebra 100 mg Kapsel, hård en nationell bristvara just nu?
Ja. Läkemedelsverket har registrerat en nationell bristsituation för Celebra 100 mg Kapsel, hård, sedan 2026-05-11 (prognos: tillbaka omkring 2026-11-30).
Vem tillverkar Celebra 100 mg Kapsel, hård?
Celebra 100 mg Kapsel, hård tillverkas av Viatris Healthcare Limited.
Finns Celebra 100 mg Kapsel, hård i andra styrkor eller förpackningar?
Ja, bland annat: Celebra 100 mg Kapsel, hård, Celebra 200 mg Kapsel, hård, Celebra 200 mg Kapsel, hård.