Linatil comp 20 mg/12,5 mg Tablett
Förpackning: Blister, 30 tabletter
Tillverkare: Hexal A/S · Läs mer på FASS →
🟡 Begränsad tillgänglighet — 4 apotek, och en bristvara enligt Läkemedelsverket
Kontrollerat: 2026-08-22 02:21
Den här förpackningen tillhandahålls inte längre av tillverkaren, så det finns inget att bevaka — den kommer inte tillbaka i lager.
| Apotek (i postnummerordning) | Status |
|---|---|
| Apotek Hjärtat Jägersro Center, Malmö — Jägersrovägen 151, 213 75 Malmö | I lager |
| Apotek Hjärtat ICA Kvantum Huskvarna — Rumlaborgsgatan 3, 561 32 Huskvarna | I lager |
| Apotek Hjärtat ICA Supermarket Stenby, eskilstuna — Stenbygatan 2, 632 34 Eskilstuna | I lager |
| Apotek Hjärtat ICA Kvantum Västerås — Grytavägen 1, 722 46 Västerås | I lager |
Nationell bristsituation (Läkemedelsverket)
Läkemedelsverket har registrerat en nationell bristsituation för Linatil comp 20 mg/12,5 mg Tablett, sedan 2025-02-11. Men just nu finns det ändå hos 4 apotek — se listan ovan.
Det här är Läkemedelsverkets egen nationella registrering och prognos — inte samma sak som "Historik" nedan, som visar vad vi faktiskt sett i lager hos apotek.
Andra styrkor/förpackningar
Så funkar bevakningen
🔔 Bevaka med din e-postadress → 📬 Få e-post så fort läkemedlet finns i lager igen → ⏳ Bevakningen gäller i 90 dagar och kan förlängas med ett klick.
Vanliga frågor
- Vilket apotek har Linatil comp 20 mg/12,5 mg Tablett just nu?
- Just nu finns Linatil comp 20 mg/12,5 mg Tablett hos Apotek Hjärtat ICA Supermarket Stenby, eskilstuna, Apotek Hjärtat Jägersro Center, Malmö, Apotek Hjärtat ICA Kvantum Huskvarna med flera — totalt 4 apotek. Se hela listan ovan för alla apotek och adresser.
- Hur ofta uppdateras lagerstatusen för Linatil comp 20 mg/12,5 mg Tablett?
- Vi kontrollerar bevakade läkemedel regelbundet mot Fass.se. Ovanpå det görs en färsk koll när den här sidan besöks, om lagerstatusen hunnit bli några timmar gammal. Tidpunkten för den senaste kontrollen står alltid utskriven ovanför apotekslistan.
- Är Linatil comp 20 mg/12,5 mg Tablett en nationell bristvara just nu?
- Ja. Läkemedelsverket har registrerat en nationell bristsituation för Linatil comp 20 mg/12,5 mg Tablett, sedan 2025-02-11.
- Vem tillverkar Linatil comp 20 mg/12,5 mg Tablett?
- Linatil comp 20 mg/12,5 mg Tablett tillverkas av Hexal A/S.
- Finns Linatil comp 20 mg/12,5 mg Tablett i andra styrkor eller förpackningar?
- Ja, bland annat: Linatil comp mite 20 mg/6 mg Tablett.