Vilket apotek har mitt läkemedel just nu?

Hydrokortison Orion 10 mg Tablett

Förpackning: Blister, 30 tabletter

Tillverkare: Orion Corporation · Läs mer på FASS →

🟡 Begränsad tillgänglighet — 111 apotek

Kontrollerat: 2026-08-04 03:31

Bevaka det här läkemedlet
Apotek (i postnummerordning)Status
Apotek Hjärtat S:t Görans Sjukhus, Stockholm — S:t Göransplan 1, 112 81 Stockholm I lager
Kronans Apotek Stockholm Odenplan — Karlbergsvägen 8, 113 27 Stockholm Få kvar
DOZ Apotek Stockholm Torsplan — Gävlegatan 31 B, 113 65 Stockholm Få kvar
Kronans Apotek Stockholm Östermalmstorg — Nybrogatan 41, 114 39 Stockholm Få kvar
Kronans Apotek Norra Djurgårdsstaden — Bobergsgatan 49, 115 47 Stockholm I lager
Kronans Apotek Stockholm Renstiernas gata — Renstiernas Gata 26, 116 31 Stockholm Få kvar
Apotek Hjärtat Liljeholmstorget — Liljeholmstorget 7, 117 63 Stockholm I lager
DOZ Apotek Stockholm Hammarby Sjöstad — Hammarby Allé 114, 120 64 Stockholm Få kvar
Apoteket Morkullan Bandhagen — Hagsätra Torg 8, 124 73 Bandhagen Få kvar
Kronans Apotek Skärholmen Centrum — Lillholmsgången, 127 48 Skärholmen Få kvar
Visa alla 111
Apotek Hjärtat ICA Maxi Nacka — Per Hallströms väg 15, 131 39 Nacka I lager
Kronans Apotek Nacka Närsjukhus — Lasarettsvägen 4, 131 45 Nacka Få kvar
Apotek Hjärtat Tyresö Centrum — Marknadsgränd 12, 135 40 Tyresö I lager
Apotek Hjärtat ICA Maxi Haninge — Österport 4, 136 47 Haninge I lager
Kronans Apotek Stuvsta — Stuvstatorget 10, 141 40 Huddinge Få kvar
Apotek Hjärtat ICA Maxi, Nynäshamn — Telivägen 2, 149 41 Nynäshamn I lager
Apotek Hjärtat Vällingby Torg — Vällingbyplan (närmast Hemköp), 162 65 Vällingby I lager
Kronans Apotek Rinkebytorg — Rinkebytorg 8, 163 73 Spånga Få kvar
Apotek Hjärtat Kista Galleria (Kista Torg) — Kista Galleria, Danmarksgatan 13, 164 91 Kista I lager
Apotek Hjärtat Blackebergs Centrum, Bromma — Blackebergs Centrum, Wergelandsgatan 5, 168 48 Bromma I lager
Kronans Apotek Rissne — Madenvägen 7, 174 55 Sundbyberg Få kvar
Kronans Apotek Jakobsbergs Sjukhus — Birgittavägen 4, 177 31 Järfälla Få kvar
Kronans Apotek Danderyds Centrum — Golfvägen 4, 182 31 Danderyd Få kvar
DOZ Apotek Enebyberg Eneby Torg — Eneby Torg 9, 182 48 Enebyberg Få kvar
Kronans Apotek Arlanda SkyCity — Sky City Arlanda Flygplats, 190 46 Stockholm-Arlanda I lager
Apotek Hjärtat Sollentuna Centrum — Sköldvägen 8, 191 47 Sollentuna I lager
Apoteket Häggvik — Norra Malmvägen 82, 191 62 Sollentuna Få kvar
Apoteket Värnhemstorget Malmö — Östra Förstadsgatan 56, 212 12 Malmö Få kvar
Kronans Apotek Mobilia Malmö — Per Albin Hanssons väg 30 B, 214 32 Malmö Få kvar
Kronans Apotek Malmö Kronprinsen — Regementsgatan 52, 217 45 Malmö I lager
Apotek Hjärtat, Skånes Universitetssjukhus, Lund — Getingevägen 8, Universitetssjukhuset i Lund, 222 41 Lund I lager
DOZ Apotek Eslöv Berga — Ringsjövägen 13, 241 91 Eslöv Få kvar
DOZ Apotek Höör Nya Torg — Nya Torg 11, 243 30 Höör Få kvar
Apoteket Helsingborg Stattena — Stattena centrum, 254 44 Helsingborg Få kvar
Kronans Apotek Förslöv Vårdcentral — Färgerivägen 2 A, 260 91 Förslöv Få kvar
Kronans Apotek Landskrona — Österleden 165, 261 51 Landskrona Få kvar
Apoteket Midgårdsgatan Höganäs — Midgårdsgatan 8, 263 37 Höganäs Få kvar
Kronans Apotek Båstad — Köpmansgatan 72, 269 31 Båstad Få kvar
Apotek Hjärtat ICA Kvantum Ystad — Almelundsvägen 4, 271 99 Ystad I lager
Kronans Apotek Simrishamn Gamla Järrestadsvägen — Gamla Järrestadsvägen 3A-3C, 272 91 Simrishamn Få kvar
Kronans Apotek Skurup Stora Torggatan — St Torggatan 7, 274 34 Skurup Få kvar
Apoteket Dufwan — Västra Järnvägsgatan 22, 283 31 Osby Få kvar
Kronans Apotek Moheda Vårdcentral — Storgatan 2, Vårdcentralen, 342 60 Moheda Få kvar
Kronans Apotek Ronneby Kungsgatan — Kungsgatan 33, 372 30 Ronneby Få kvar
Kronans Apotek Kallinge — Kockumsvägen 32, 372 50 Kallinge Få kvar
Kronans Apotek Kalmar Giraffen — Polhemsgatan 13, 392 39 Kalmar Få kvar
Apoteket Sundet — Hälsogränd 6, 392 56 Kalmar Få kvar
Apotek Hjärtat Focus Gårda Affärscentrum, Göteborg — Gårda Affärscentrum, Åvägen 42, 412 51 Göteborg I lager
Apotek Hjärtat Markmyntsgatan 4, Göteborg — Högsbo, 414 80 Göteborg I lager
Apotek Hjärtat ICA Maxi Högsbo — Lona Knapes gata 1, 421 32 Västra Frölunda I lager
Apotek Hjärtat ICA Maxi Torslanda — Gamla Flygplatsvägen 60, 423 37 Torslanda I lager
Kronans Apotek Partille Port — Gamla Kronvägen 31-37, 433 38 PARTILLE Få kvar
Kronans Apotek Mölnlycke Centrum — Biblioteksgatan 4 A, 435 30 Mölnlycke Få kvar
DOZ Apotek Hovås Billdal — Krogabäcksvägen 22, 436 53 Hovås Få kvar
Kronans Apotek Östra Torp — Östra Torpvägen 11-12, 451 76 Uddevalla Få kvar
Apoteket Hjorten — Järnvägsgatan 10, 463 30 Lilla edet I lager
Kronans Apotek Henån — Centrumhuset, 473 32 Henån I lager
Apoteket Österlånggatan Borås — Österlånggatan 41, 503 35 Borås Få kvar
Apotek Hjärtat ICA Maxi Borås — Trandögatan 16, 504 33 Borås I lager
Kronans Apotek Boda Vårdcentral — Smörhulegatan 2, 507 42 Borås Få kvar
Kronans Apotek Svenljunga — Kindsvägen 4, 512 50 Svenljunga Få kvar
Kronans Apotek Viskafors Vårdcentral — Hagkällevägen 2, 515 34 Viskafors Få kvar
Kronans Apotek Sjukhuset Falköping — Sjukhuset i Falköping, Danska Vägen 62, 521 85 Falköping Få kvar
Kronans Apotek Hjo — Bangatan 13, 544 33 Hjo Få kvar
Kronans Apotek Karlsborg — Kungsgatan 14, 546 30 Karlsborg Få kvar
Apotek Hjärtat Vårdcentralen, Gullspång — Hemgatan 12, 547 31 Gullspång I lager
Kronans Apotek Jönköping Munksjöstaden — Barnarpsgatan 105-107, 553 33 Jönköping I lager
Kronans Apotek Landsbro Vårdcentral — Vårdcentralen Valåkravägen 1, 570 12 Landsbro I lager
Apotek Hjärtat Universitetssjukhuset Södra Entrén, linköping — Universitetssjukhuset, 581 85 Linköping I lager
Apotek Hjärtat Universitetssjukhuset Norra Entrén, linköping — Universitetssjukhuset i Linköping, Garnisonsvägen, 581 85 Linköping I lager
Kronans Apotek Ljungsbro — Evastigen 9, 585 71 Ljungsbro I lager
Kronans Apotek Borensberg — Hamnvägen 3, 590 30 Borensberg I lager
Apoteket Vrinnevisjukhuset Ea — Gamla Övägen 25, 601 82 Norrköping Få kvar
Apoteket Hjorten Norrköping — Hantverkaregatan 23-29, 602 32 Norrköping Få kvar
Apoteket Spiralen — Drottninggatan 59, 602 32 Norrköping Få kvar
Apoteket Violen — Köpmangatan 24, 641 30 Katrineholm Få kvar
Kronans Apotek Vingåker — Bondegatan 8-10, 643 30 Vingåker Få kvar
Apoteket Örnen — Järnvägsgatan 2, 652 25 Karlstad Få kvar
Kronans Apotek Våxnäs Centrum — Petersbergsgatan 17, 653 44 Karlstad Få kvar
Apotek Hjärtat Mellanbrogatan 3, Åmål — Mellanbrogatan 3, 662 31 Åmål I lager
Apotek Hjärtat ICA Supermarket Lindesberg — Koppgatan 1, 711 30 Lindesberg I lager
Apotek Hjärtat ICA Maxi Erikslund Västerås — Traversgatan 12, Erikslund, 720 03 Västerås I lager
Apotek Hjärtat Vårdcentralen Östervåla — Åbygränd 2, 740 46 Östervåla I lager
Kronans Apotek Östhammar — Rådhusgatan 1, 742 21 Östhammar Få kvar
Apotek Hjärtat Akademiska Sjukhuset, Uppsala — Akademiska sjukhuset ingång 70, 751 85 Uppsala I lager
Kronans Apotek Uppsala Gränbystaden — Marknadsgatan 1, 754 60 Uppsala Få kvar
Apotek Hjärtat Norrtälje Sjukhus — Norrtälje Sjukhus entréhall, Lasarettsgatan 6, 761 29 Norrtälje I lager
DOZ Apotek Hedemora Åsgatan — Åsgatan 62, 776 31 Hedemora Få kvar
Kronans Apotek Grycksbo Vårdcentral — Drottningvägen 1, 790 20 Grycksbo I lager
Apotek Hjärtat ICA Maxi Falun — Bataljonsvägen 11, 791 40 Falun I lager
Apotek Hjärtat ICA Maxi Sandviken — Linggatan 25, 811 32 Sandviken I lager
Kronans Apotek Skutskärs vårdcentral — Lillängsgatan 8, 814 30 Skutskär Få kvar
Kronans Apotek Färila — Annbacksvägen 14, 820 41 Färila I lager
Kronans Apotek Bollnäs — Norrlandsvägen 90, 821 36 Bollnäs I lager
Kronans Apotek Svenstavik — Skansvägen 2, 840 40 Svenstavik Få kvar
Kronans Apotek Birsta — Gesällvägen 5, 857 53 Sundsvall I lager
Apoteket Nus Öppenvård — Norrlands Universitetssjukhus, 901 85 Umeå Få kvar
Kronans Apotek Umeå Dragonens Vårdcentral — Ridvägen 12, 903 25 Umeå I lager
Kronans Apotek Umeå Ersboda — Formvägen 4, 906 21 Umeå I lager
Apotek Hjärtat ICA Kvantum Ersboda — Formvägen 4, 906 21 Umeå I lager
Kronans Apotek Umeå Ålidhem — Examensvägen 3, 907 30 Umeå I lager
Kronans Apotek Åsele — Bryggaregatan 11, 910 60 Åsele Få kvar
Apotek Hjärtat i Nordmaling — Storgatan 4, 914 33 Nordmaling I lager
Kronans Apotek Sävar — Generalsvägen 19, 918 31 Sävar Få kvar
Apoteket Citykompaniet — Nygatan 50, 931 31 Skellefteå Få kvar
Apoteket Ursviken — Skelleftehamnsvägen 206, 932 35 Ursviken Få kvar
Kronans Apotek Arjeplog — Storgatan 1, 938 31 Arjeplog Få kvar
Apotek Hjärtat ICA Kvantum Piteå — Hamnplan 7, 941 22 Piteå I lager
Kronans Apotek Boden — Ugglegatan 14, 961 73 Boden I lager
Kronans Apotek Gallerian Kiruna — Torggatan 14 A, 981 31 Kiruna Få kvar
Kronans Apotek Gällivare Malmheden — Metallvägen 1, 982 38 Gällivare Få kvar

Nationell bristsituation (Läkemedelsverket)

Läkemedelsverket har registrerat en nationell bristsituation för Hydrokortison Orion 10 mg Tablett, sedan 2026-07-13. Enligt Läkemedelsverket är den bristen nu avslutad, sedan 2026-07-12. Det finns nu hos 111 apotek — se listan ovan.

Det här är Läkemedelsverkets egen nationella registrering och prognos — inte samma sak som "Historik" nedan, som visar vad vi faktiskt sett i lager hos apotek.

Andra styrkor/förpackningar

Så funkar bevakningen

🔔 Bevaka med din e-postadress  →  📬 Få e-post så fort läkemedlet finns i lager igen  →  ⏳ Bevakningen gäller i 90 dagar och kan förlängas med ett klick.

Vanliga frågor

Vilket apotek har Hydrokortison Orion 10 mg Tablett just nu?
Just nu finns Hydrokortison Orion 10 mg Tablett hos DOZ Apotek Hovås Billdal, Apotek Hjärtat ICA Supermarket Lindesberg, Apotek Hjärtat Vårdcentralen Östervåla med flera — totalt 111 apotek. Se hela listan ovan för alla apotek och adresser.
Hur vet jag om Hydrokortison Orion 10 mg Tablett finns på mitt apotek?
Bevaka Hydrokortison Orion 10 mg Tablett med din e-postadress, så kontrollerar vi automatiskt lagerstatusen hos Sveriges apotek åt dig och skickar ett e-postmeddelande så fort det finns i lager igen — du behöver inte kolla manuellt själv.
Hur ofta uppdateras lagerstatusen för Hydrokortison Orion 10 mg Tablett?
Vi kontrollerar bevakade läkemedel regelbundet mot Fass.se. Ovanpå det görs en färsk koll när den här sidan besöks, om lagerstatusen hunnit bli några timmar gammal. Tidpunkten för den senaste kontrollen står alltid utskriven ovanför apotekslistan.
Vad gör jag om Hydrokortison Orion 10 mg Tablett är slut?
Klicka på "Bevaka det här läkemedlet" ovan så får du ett e-postmeddelande så fort Hydrokortison Orion 10 mg Tablett finns i lager igen på något apotek i Sverige.
Är Hydrokortison Orion 10 mg Tablett en nationell bristvara just nu?
Läkemedelsverket registrerade tidigare en nationell bristsituation för Hydrokortison Orion 10 mg Tablett, sedan 2026-07-13. Enligt Läkemedelsverket är den bristen nu avslutad, sedan 2026-07-12.
Vem tillverkar Hydrokortison Orion 10 mg Tablett?
Hydrokortison Orion 10 mg Tablett tillverkas av Orion Corporation.
Finns Hydrokortison Orion 10 mg Tablett i andra styrkor eller förpackningar?
Ja, bland annat: Hydrokortison Orion 10 mg Tablett.