Vilket apotek har mitt läkemedel just nu?

Atomoxetin Actavis 25 mg Kapsel, hård

Förpackning: Blister, 28 kapslar

Tillverkare: Actavis Group PTC ehf. · Läs mer på FASS →

🟡 Begränsad tillgänglighet — 51 apotek, och en bristvara enligt Läkemedelsverket

Kontrollerat: 2026-08-21 13:05

Den här förpackningen tillhandahålls inte längre av tillverkaren, så det finns inget att bevaka — den kommer inte tillbaka i lager.

Apotek (i postnummerordning)Status
Apotek Hjärtat ICA Kvantum Kungsholmen, Stockholm — Fleminggatan 16, 112 26 Stockholm I lager
Kronans Apotek Enskededalen — Dalens Allé 4-8, 121 31 Enskededalen I lager
Apotek Hjärtat Farsta Centrum — Storforsplan 52, 123 47 Farsta I lager
Kronans Apotek Skarpnäck — Skarpnäcks Allé 44, 128 33 Skarpnäck I lager
Apotek Hjärtat Huddinge Centrum — Sjödalstorget 5, 141 47 Huddinge I lager
Kronans Apotek Tumba Centrum — Tumba torg 1, Box 237, 147 30 Tumba Få kvar
DOZ Apotek Sundbyberg Esplanaden — Esplanaden 1, 172 67 Sundbyberg I lager
DOZ Apotek Sollentuna Sollentuna Centrum — Sollentunavägen 163-165, 191 47 Sollentuna Få kvar
Apotek Hjärtat ICA Kvantum Väsby — Dragonvägen 86, 194 70 Upplands väsby I lager
Kronans Apotek Bro Centrum — Bro Centrum 39, 197 31 Bro Få kvar
Visa alla 51
Apotek Hjärtat Helsingborgs lasarett — Lasarettet, Södra Vallgatan 5, 251 87 Helsingborg I lager
Apotek Hjärtat Drottninggatan 31, Landskrona — Drottninggatan 31, 261 31 Landskrona I lager
Apotek Hjärtat ICA Kvantum Landskrona — Östervångsplan 10, 261 44 Landskrona I lager
Apotek Hjärtat ICA Kvantum Hässleholm — Borggårdsgatan 1, 281 33 Hässleholm I lager
Apotek Hjärtat Nyhemstorg, Halmstad — Nyhems Torg, 302 49 Halmstad I lager
Apotek Hjärtat ICA Kvantum, Värnamo — Expovägen 2 (Box 2204), 331 42 Värnamo I lager
Apotek Hjärtat ICA Maxi Växjö — Hejaregatan, 351 04 Växjö I lager
Apotek Hjärtat Centrallasarettet Växjö — Strandvägen 8, Centrallasarettet, 351 85 Växjö I lager
Apotek Hjärtat Rottne — Löpanäsvägen 5, 360 40 Rottne I lager
Apotek Hjärtat ICA Maxi Karlshamn — Korpadalsvägen 3, 374 51 Asarum I lager
Apotek Hjärtat Storgatan 6, Nybro — Storgatan 6, 382 30 Nybro I lager
Kronans Apotek Ölands Köpstad — Brandstationsgatan 11, 386 31 Färjestaden I lager
Kronans Apotek Bäckebol köpcentrum — Transportgatan 19, 422 51 Hisings Backa Få kvar
DOZ Apotek Kungsbacka Hantverksgatan — Hantverksgatan 27, 434 42 Kungsbacka Få kvar
Kronans Apotek Askim Datavägen — Sisjö centrum, 436 32 Askim Få kvar
Apotek Hjärtat ICA Maxi Kungälv — Gymnasiegatan, 442 34 Kungälv I lager
Apotek Hjärtat ICA Maxi Torp, Uddevalla, — Torp Köpcentrum, 451 76 Uddevalla I lager
Apotek Hjärtat ICA Maxi Trollhättan — Överby Köpcentrum, 461 70 Trollhättan I lager
Kronans Apotek Fristad — Tärnavägen 6, 513 33 Fristad I lager
Apotek Hjärtat ICA Kvantum Vara — Torggatan 48, 534 32 Vara I lager
Apotek Hjärtat ICA Maxi, Vetlanda — Nygatan 3, 574 33 Vetlanda I lager
Kronans Apotek Visby Skarphällsgatan — Skarphällsgatan 8, 621 41 Visby Få kvar
Apotek Hjärtat ICA Kvantum Ekängen, Eskilstuna — Strängnäsvägen 11, 633 49 Eskilstuna I lager
Kronans Apotek Askersund — Sundsbrogatan 12, 696 30 Askersund Få kvar
Apotek Hjärtat ICA Maxi Erikslund Västerås — Traversgatan 12, Erikslund, 720 03 Västerås I lager
Kronans Apotek Norberg — Engelbrektsgatan 54, 738 30 Norberg Få kvar
Apotek Hjärtat ICA Supermarket Östhammar — Energivägen 1, 742 34 Östhammar I lager
DOZ Apotek Enköping Torggatan — Torggatan 24, 745 31 Enköping Få kvar
Kronans Apotek Boländerna — Rapsgatan 1 F-H, 753 23 Uppsala I lager
Apotek Hjärtat Flygfältet, Norrtälje — Radarvägen 9, 761 42 Norrtälje I lager
Kronans Apotek Ludvika Lasarett — Lasarettet, Biskopsvägen, 771 81 Ludvika Få kvar
Apotek Hjärtat ICA Maxi Gävle — Hemlingby köpcentrum (Box 6178), 800 06 Gävle I lager
Apotek Hjärtat Centralgatan 17, Tierp — Centralgatan 17, 815 38 Tierp I lager
Apotek Hjärtat ICA Maxi Bollnäs — Handelsgatan 9, 821 41 Bollnäs I lager
Apotek Hjärtat Skolhusgatan 3B, Söderhamn — Skolhusgatan 3b, 826 30 Söderhamn I lager
Apotek Hjärtat ICA Maxi Härnösand — Kaptensgatan 8, 871 52 Härnösand I lager
Apotek Hjärtat Kungsgatan 5 A, kramfors — Kungsgatan 5 A, 872 30 Kramfors I lager
Apotek Hjärtat i Nordmaling — Storgatan 4, 914 33 Nordmaling I lager
DOZ Apotek Lycksele Storgatan — Storgatan 28, 921 31 Lycksele Få kvar
Kronans Apotek Vindelns Vårdcentral — Storvägen 56, 922 31 Vindeln Få kvar
Apotek Hjärtat ICA Maxi Luleå — Storhedsvägen 14, 973 45 Luleå I lager

Nationell bristsituation (Läkemedelsverket)

Läkemedelsverket har registrerat en nationell bristsituation för Atomoxetin Actavis 25 mg Kapsel, hård, sedan 2025-11-03. Men just nu finns det ändå hos 51 apotek — se listan ovan.

Det här är Läkemedelsverkets egen nationella registrering och prognos — inte samma sak som "Historik" nedan, som visar vad vi faktiskt sett i lager hos apotek.

Andra styrkor/förpackningar

Så funkar bevakningen

🔔 Bevaka med din e-postadress  →  📬 Få e-post så fort läkemedlet finns i lager igen  →  ⏳ Bevakningen gäller i 90 dagar och kan förlängas med ett klick.

Vanliga frågor

Vilket apotek har Atomoxetin Actavis 25 mg Kapsel, hård just nu?
Just nu finns Atomoxetin Actavis 25 mg Kapsel, hård hos Apotek Hjärtat Centralgatan 17, Tierp, Kronans Apotek Vindelns Vårdcentral, Kronans Apotek Enskededalen med flera — totalt 51 apotek. Se hela listan ovan för alla apotek och adresser.
Hur ofta uppdateras lagerstatusen för Atomoxetin Actavis 25 mg Kapsel, hård?
Vi kontrollerar bevakade läkemedel regelbundet mot Fass.se. Ovanpå det görs en färsk koll när den här sidan besöks, om lagerstatusen hunnit bli några timmar gammal. Tidpunkten för den senaste kontrollen står alltid utskriven ovanför apotekslistan.
Är Atomoxetin Actavis 25 mg Kapsel, hård en nationell bristvara just nu?
Ja. Läkemedelsverket har registrerat en nationell bristsituation för Atomoxetin Actavis 25 mg Kapsel, hård, sedan 2025-11-03.
Vem tillverkar Atomoxetin Actavis 25 mg Kapsel, hård?
Atomoxetin Actavis 25 mg Kapsel, hård tillverkas av Actavis Group PTC ehf..
Finns Atomoxetin Actavis 25 mg Kapsel, hård i andra styrkor eller förpackningar?
Ja, bland annat: Atomoxetin Actavis 10 mg, Atomoxetin Glenmark 10 mg Kapsel, hård, Atomoxetin Glenmark 100 mg Kapsel, hård, Atomoxetin Glenmark 18 mg Kapsel, hård, Atomoxetin Glenmark 18 mg Kapsel, hård.