Vilket apotek har mitt läkemedel just nu?

Buprenorphine Teva 5 mikrogram/timme Depotplåster

Förpackning: Påse, 12 x 1 plåster

Tillverkare: Teva Sweden AB · Läs mer på FASS →

⚫ Kan inte visa lagerstatus för det här läkemedlet

Kontrollerat: 2026-07-28 02:33

Fass tillåter inte lagerslagning för den här typen av läkemedel, så vi kan aldrig bevaka det åt dig — kontakta ditt apotek direkt istället.

Nationell bristsituation (Läkemedelsverket)

Läkemedelsverket har registrerat en nationell bristsituation för Buprenorphine Teva 5 mikrogram/timme Depotplåster, sedan 2025-03-04. Vi kan inte visa lagerstatus för det här läkemedlet.

Det här är Läkemedelsverkets egen nationella registrering och prognos — inte samma sak som "Historik" nedan, som visar vad vi faktiskt sett i lager hos apotek.

Andra styrkor/förpackningar

Så funkar bevakningen

🔔 Bevaka med din e-postadress  →  📬 Få e-post så fort läkemedlet finns i lager igen  →  ⏳ Bevakningen gäller i 90 dagar och kan förlängas med ett klick.

Vanliga frågor

Vilket apotek har Buprenorphine Teva 5 mikrogram/timme Depotplåster just nu?
Buprenorphine Teva 5 mikrogram/timme Depotplåster tillhandahålls inte längre av tillverkaren, så inget apotek har det i lager just nu — och det kommer inte tillbaka.
Hur ofta uppdateras lagerstatusen för Buprenorphine Teva 5 mikrogram/timme Depotplåster?
Vi kontrollerar bevakade läkemedel regelbundet mot Fass.se. Ovanpå det görs en färsk koll när den här sidan besöks, om lagerstatusen hunnit bli några timmar gammal. Tidpunkten för den senaste kontrollen står alltid utskriven ovanför apotekslistan.
Är Buprenorphine Teva 5 mikrogram/timme Depotplåster en nationell bristvara just nu?
Ja. Läkemedelsverket har registrerat en nationell bristsituation för Buprenorphine Teva 5 mikrogram/timme Depotplåster, sedan 2025-03-04.
Vem tillverkar Buprenorphine Teva 5 mikrogram/timme Depotplåster?
Buprenorphine Teva 5 mikrogram/timme Depotplåster tillverkas av Teva Sweden AB.
Finns Buprenorphine Teva 5 mikrogram/timme Depotplåster i andra styrkor eller förpackningar?
Ja, bland annat: Buprenorphine Orifarm 2 mg Resoriblett, sublingual, Buprenorphine STADA 5 mikrogram/timme Depotplåster, Buprenorphine Sandoz 2 mg Resoriblett, sublingual, Buprenorphine Teva 10 mikrogram/timme Depotplåster, Buprenorphine Teva 10 mikrogram/timme Depotplåster.